Небезпечне захворювання дифтерія
Захворювання на дифтерію по Чернігівській області не реєструвалися з 2009 року. Останні 5 років реєструються поодинокі випадки носіїв нетоксигенних штамів дифтерії : так, у 2013 році – 8 випадків, у 2014 році – 9 випадків, у 2015 році - 4 , у 2016 році - 1, у 2017 році – 1 випадок реєструвався в м. Чернігів у дитини віком до 1 року.
В Бахмацькому районі останній випадок дифтерії був зареєстрований в 1996 році.
Станом на 18.07.2018 року в області лабораторно підтверджено 4 випадки захворювання на дифтерію: сімейне вогнище (2 дітей, мати та батько) в селі Кропивне Ніжинського району.
Дифтерія - це гостре інфекційне захворювання, що характеризується запаленням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і носоглотки,а також, в окремих випадках, шкіри в місцях пошкодження та являється небезпечним для життя своїми ускладненнями.
Основний прояв – поява фіброзних плівок сіруватого кольору на поверхні мигдалин і слизових оболонках ротоглотки.
Основний шлях передачі збудника –повітряно-крапельний .У рідкісних випадках інфекція передається контактно-побутовим шляхом. Інкубаційний період коливається від 2 до 7 днів(в середньому 3 дні) .Особи, які не імунізовані проти інфекції, можуть захворіти в будь-якому віці.
Клінічні симптоми:
Дифтерія ротоглотки становить 90-95% всіх випадків захворювання у дітей та дорослих,у 70-75% пацієнтів вона протікає у локалізованій формі. Відразу з’являються такі симптоми дифтерії:
підвищена температура тіла від субфебрильної до високої ,яка зберігається 2-3 дні, крім цього у хворого буде нездужання, головний біль,тахікардія,блідість шкіри.
Незалежно від того, наскільки легка форма дифтерії у людини, ї потрібно відразу ж госпіталізувати в інфекційне відділення .
Ускладнення дифтерії, які мають негативні наслідки для здоров’я хворого:
- бактеріальна пневмонія;
- токсична кардіоміопатія;
- поліневритичні ускладнення;
- інфекційно-токсичний шок;
- нефротичні ускладнення.
Як захиститися від дифтерії:
Єдиний і найдієвіший спосіб захиститися від дифтерії –це вакцинація.Імунізація дітей проводиться згідно затвердженого календаря щеплень. А дорослим потрібно робити вакцинацію від дифтерії кожні 10 років.
Щеплення від дифтерії – єдиний спосіб захистити себе від захворювання.
Лікар - епідеміолог Бахмацького районного
лабораторного відділення
Борзнянського міжрайонного
відділу ДУ "Чернігівський ОЛЦ МОЗ України" А.В.Вовк
|